Tävlings resultat

WKB 1st European Weight Class Karate Championships 2017 

Kumite

Agnes Westrin -60kg 16/17år 1:a Guld

 

 

KWU Kyokushin German Open Juniors Championship 2017 

Kumite

Agnes Westrin -60kg 16/17år 1:a Guld
Amber Lindblom -60kg 14/15år 1:a Guld
Lipo Lodin +70kg 14/15år 2:a Silver
Samantha Karim/Hamoudi -60kg 16/17år 2:a Silver + Pris för bästa spirit.

 

 

IFK Kyokushin World Championship Sibiu i Rumänien 2017

Kumite

Jonas Rosin  senior -90 kg   2:a plats  (Silver)

Agnes Westrin 16/17år  gjorde en grym tävling men nådde inte placering!

 

 

10th OPEN EUROPEAN CHAMPIONSHIP Tulcea Rumänien 2017

Kumite

Daniel Karlsson senior -80 kg   1:a plats  (Gold)

Lipo Lodin,  14/15år + 65 kg   1:a plats (Guld)

Amber Lindblom 14/15år +55kg   1:a plats  (Guld)

Samantha Karim, 15/16år -60 kg   1:a plats  (Gold)

 

 

WKB European Cup 2017 Barcelona 2017

Kumite

Jonas Rosin   2:a (Silver) 

 

 

 

 

 

KWU Youth European Championship Berlin 2017

 

Kumite

Amber Lindblom 14/15 -60kg   1:a (Guld)     (Gefle Kyokushin)
Samantha Karim  14/15 -55kg   1:a (Guld)     (Gefle Kyokushin)
Elvira Ballay 14/15år  +60kg 1:a (Guld)    (Stora Höga Kyokushin)
Agnes Westrin   16/17år -60  3:a (Brons)    (Gefle Kyokushin)

 

 

 

Stora Höga Open 2017

Kumite

Guld 
Lipo Lodin
Agnes Westrin
Amber Lindblom
Samantha Karim
Emma Garner
Kevin Larsson
Irma Andersson
Eskil Lindvall

Silver 
Carl Tunhult
Ebba Tegner

Brons 
John Pettersson
Oscar Söderström
Siri Tegner
Filph Larsson

 

 

5th KWU Kyokushin Open Youth World Championship Varna i Bulgarien 2016

830

Kumite

Agnes Westrin, 16/17år -60 kg   3:a plats  (Brons)

Bucharest Challenge Cup Rumänien 2016

20161015_194528

Kumite

Lipo Lodin,  14/15år + 65 kg   1:a plats (Guld)

Amber Lindblom 14/15år -60kg   1:a plats  (Guld)

Agnes Westrin, 16/17år +55 kg   2:a plats  (Silver)

Samantha Karim, 14/15år -55 kg   2:a plats  (Silver)

II. All Kyokushin Karate World Tournament Szentes Hungary 2016

20160625_222031

Kumite

Jonas Rosin U25 -80kg 1:a (Guld)     (Gefle Kyokushin)
Lipo Lodin 13-14år +65kg 1:a (Guld)     (Gefle Kyokushin)
Elvira Ballay 13-14år -60kg 1:a (Guld)    (Stora Höga Kyokushin)
Daniel Karlsson U25 -80kg 2:a (Silver) + pris för Best Warrior!      (Gefle Kyokushin)

1st KWU European Championship Belgrad / Serbien 2016

13428376_10208333673813793_2738948219663160380_n

Kumite

Jonas Rosin +18   -80  2:a (Silver)

IX EUROPEAN TOURNAMENT IN KYOKUSHIN KARATE MOSCOW  May 2016

20160521_180926

Kumite

Jonas Rosin +18   -80  2:a (Silver)

Beker Der Kempen i Belgien 2016

20160507_184545

Kumite

Agnes Westrin 14/15år +55kg    1:a plats (Guld)

Samantha Karim 14/15år -50kg  1:a plats  (Guld)

Lipo Lodin 14/15år +70kg     2:a plats (Silver)

Nils Leonardsson 14/15år +75kg     2:a plats (Silver)

 

 

Belgium Shinkyokushin Championship U24  Averbode i Belgien 2016

Lipo Lodin.Samantha Karim.Agnes Westrin

Kumite

Lipo Lodin 12/13år +60kg     1:a plats (Guld)

Agnes Westrin 14/15år +55kg    1:a plats (Guld)

Samantha Karim 14/15år -50kg gick 6 tuffa matcher med nådde inte ända fram till pallen denna gång.

Diamond Cup 2016 Belgien

12729259_10207370096244956_2816931566820815961_n

Kumite

Jonas Rosin 2:a  (silver)  -80kg  + pris för bästa spirit.

Rebecca Drage 2:a (silver)  -65kg

Dennis Rundlöf förlorade efter förlängning.

Stora Höga Open 2016

20160130_181854

Kumite

Guld till

Samantha Karim

Lipo Lodin

Emil Wallén

Carl Tunhult

Alvin Bergenstråle

Irma Andersson

Vidar Lagerberg

Oscar Söderström

 

Silver till

Amber Lindblom

Ali Ahmasi

Maijd Aldanke

Emilia Larsson

 

Brons till

Agnes Westrin

Karim Aldanke

Kevin Larsson

Filiph Larsson

Gabriel Norman

Lucas Lopez / Edström

4 th World Cup Kyokushin Full Contact Karate Championship & 1 th World Kata Championship
Schweinfurt, Tyskland 2015

12186624_1627244294197117_3345514923018968661_o

Sweden Kyokushin Union:s landslag nådde stora framgångar under helgens tävlingar.

Kumite:
Jonas Rosin,  1:a  Guld
Daniel Karlsson, 2:a  Silver
Daria Sleptsova, Fjärdeplats
Rebecca Drage, Kvartsfinal

Kata:
Sanna Haydon, Åttondelsfinal

Waterpoort Cup Sneek Holland 2015

holland2015

Kumite

Nils Leonardsson  1:a  (Guld)

Amber Lindblom   1:a  (Guld)

Agnes Westrin   1:a   (Guld)

Lipo Lodin   2:a  (Silver)

Samantha Karim   2:a  (Silver)

Dennis Rundlöf, Carl Tunhult, Alvin Bergenstråle, Valter Rystedt gjorde bra matcher men räckte inte ända fram.

 

KWU World Cup Championship Khabarovsk , Russia Oct 2015

12106731_980430822021649_3437151983375586946_n

Kumite

Senpai Jonas Rosin  3rd Place -80kg

 

 

EUROPEAN CHAMPIONSHIP KYOKUSHIN KARATE MOSCOW May 2015

DSC_0667

Kumite

Amber Lindblom   1:a  ( Guld)  Girls 12-13  +50kg

Kevin Wiklund   2:a  (Silver)  +18 Men +90kg

Daniel Karlssson   2:a  (Silver)  +18 Men -80kg

Agnes Westrin  2:a   (silver)  14-15 +55kg

Lipo Lodin  2:a  (Silver)  12-13 +55kg

Egon Axelsson 3:a  (Brons)  +40 +75kg

Emil Wallén   3:a  (Brons)  12-13  -50kg

 

IFK U21 World Tournament i Thessaloniki Grekland 2015

11080871_10205216554967770_7016538671634754518_n

 Kumite

Jonas 1:a  (guld) i viktklassen 18-20 Men -80kg

Agnes Westrin 2:a   (silver)  14-15 +55kg

Tova Axelsson 3:a   (brons)  14-15 -55kg

 

Stora Höga Open Tournament 2015

20150118_152426

Kumite

Lipo Lodin   1:a  Gold

Emil Wallén   1:a  Gold

Agnes Westrin   1:a  Gold

Tova Axelsson   2:a  Silver

Amber Lindblom   2:a  Silver

Samantha Karim   2:a  Silver

Sebastian Råstock   2:a Silver

Alvin Bergenstråle   2:a Silver

Elmer Larsson   2:a Silver

Vidar Lagerberg 3:a Brons

Elliot Lagerberg  3:a Brons

Oscar Söderström  4:e Plats

Kenny Nguyen  4:e Plats

Walter Rystedt  4:e Plats

 

 

EM  Bulgarien för IFK Kyokushin 2014

10805810_10204370560258431_2847520943209218173_n

Kumite

Agnes Westrin  2:a  Silver

Tova Axelsson  3:a  Brons

Rebecca Drage (Senior) Vann första förlorade andra efter förlängning.

 

Waterpoort Cup Tournament Sneek Holland  2014
waterpoort2014

Kumite

Jonas Rosin  1:a  Gold    Category -80

Rebecca Drage  1:a  Gold    Category -65

Lipo Lodin  1:a  Gold

Amber Lindblom  1:a  Gold

Tova Axelsson  1:a  Gold

Agnes Westrin  2:a  Silver

Samantha Karim  3:a  Brons

 

Swedish Open Knock Down Tournament 2014

 

2014-09-20-23_29_01

Kumite

Jonas Rosin 1:a  Gold    i klassen herrar -80 kg

 

 

European Championship Lloret del Mar of Barcelona, Spain 2014

10311756_10203667440864497_1832219352669958957_n

Kumite

Robin Karlsson  2:a  Silver

Jonas Rosin 2:a  Silver

Tova Axelsson  3:a  Brons

Dennis Rundlöf  3:a  Brons

Johanna Axelsson  4:a

Beker der kempem Belgium 2014

1001966_10202878672762176_139052184845894742_n

Kumite

Egon Axelsson  1:a  Gold

Samantha Karim 1:a  Gold

Agnes Westrin  2:a  Silver

Amber Lindblom  4:a

 

Ballerup Challenger Cup 2014   Danmark

bild

Kumite

Jonas Rosin  1:a  (Gold)

5:e Oyama Cup Fuji-Mae i Barcelona 2013

996653_10202541766363338_1473506465_n

Kumite

Tova Axelsson  1:a  Gold

Lukas Holst  1:a  Gold

Johanna Axelsson  2:a  Silver

Jonas Rosin  2:a  Silver

Dennis Rundlöf  3:a  Brons

Waterpoort Cup Tournament Sneek Holland 2013

DSC_0130

KUMITE

Lipo Lodin  1:a Gold

Agnes Westrin 1:a Gold

Tova Axelsson 1:a Gold

Amber Linblom  1:a Gold

Lisa Rundlöf   2:a  Silver

Emil Wallén    4:e Place

Samantha Karim  4:e Place

Saga Stjerneklev  4:e Place

Beker der Kempen  2013

fran vanster.Tova Axelsson.Nils Leonardsson. Agnes Westrin

KUMITE

Agnes Westrin 1:a Gold

Tova Axelsson 3:a Brons

Nils Leonardsson  Avbröt efter seger pga skada.

 

Sweden Junior Kyokushin Open Tournament 2013

DSC_0430

KUMITE

GOLD

Rebecca Drage  1:a Gold

Annie Andersson 1:a Gold

Agnes Westrin 1:a Gold

Amber Lindblom 1:a Gold

Lipo Lodin 1:a Gold

Filip Wiklund 1:a Gold

Isaac Sjöblom 1:a Gold

Kim Lundsten 1:a Gold

Rasmus Carlsson 1:a Gold

Adam Graham 1:a Gold

Isak Franzon 1:a Gold

SILVER

Jonas Rosin 2:a Silver

Daniel Graham 2:a Silver

Alvin Hillberg 2:a Silver

BRONS

Edwin Sköld 3:a Brons

Theo Edin 3:a Brons

KATA

Isaac Sjöblom 1:a Gold

Isak Franzon 1:a Gold

Alvin Bergenstråle 2:a Silver

Hugo Hedlund 2:a Silver

Lipo Lodin 3:a Brons

Edwin Sköld 3:a Brons

Samantha Karim 3:a Brons

Tyra Landelius 3:a Brons

Julcupen Stora Höga 2013

 

Gold

Lipo Lodin  1:a Plats (Gold)

Nils Leonardsson  1:a Plats (Gold)

Emil Wallén  1:a Plats  (Gold)

Lisa Rundlöf  1:a Plats  (Gold)

Agnes Westrin  1:a  (Gold)

Amber Lindblom  1:a Plats  (Gold)

 

Silver

Isaac Sjöblom  2:a Plats  (Silver)

Daniel Graham  2:a Plats  (Silver)

 

Brons

Kim Lundsten  3:e Plats  (Brons)

 

 4:e plats

Samantha Karim

 

Ej placerad men gjorde ett mycket bra jobb!

Wilma Wallén

Ellinore Hjärne

Johannes Hjärne

Resultat Waterpoort Holland 2012

 

Tova Axelsson  1:a  (Guld)

 

Dennis Rundlöf   2:a   (Silver)

Viktor Svensson  2:a   (Silver)

Nils Leonardsson  2:a   (Silver)

Amber Lindblom  2:a   (Silver)

Saga Stjerneklev  2:a   (Silver)

 

Johanna Axelsson  3:a  (Brons)

Emil Wallén  3:a  (Brons)

Agnes Westrin  3:a  (Brons)

 

Jonas Rosin & Lipo Lodin 5:e plats

 

Resultat Swedish Open 2012

Women +65 kg 

1 place Samantha Williams

Men +80 kg

2 place Kevin Wiklund

Men -70 kg 

3 place Daniel Karlsson

All Kyokushin World Cup Hungary 2012

Kevin Wiklund  1:a Gold   and Best Warrior price

Johanna Axelsson  1:a  Gold

Rebecca Drage  1:a  Gold  and Best Warrior price

Robin Karlsson  2:a  Silver

Daniel Karlsson  2:a  Silver

Nils Leonardsson  2:a  Silver

Dennis Rundlöf  3:a  Brons

Lipo Lodin  3:a  Brons

Tova Axelsson  3:a  Brons

Agnes Westrin  3:a  Brons

Wiklund Dojo Tiger Cup 2012

Flickor Kumite

Grupp 1

1:a Sanna Tille

2:a Mi Pasanen

Grupp 2

1:a Tindra Green

2:a Alva Nilsson /Malmsten

3:a Alicia Pålhammar

Grupp 3

1:a Py Pasanen

2:a Elin Wallén

Grupp 4

1.a Amber Lindblom

2:a Ki Pasanen

3:a Samantha Karim

Grupp 5

1:a Elin Lundevall

2:a Agnes Westrin

3:a Elinor Hjärne

Grupp 6

1:a Tova Axelsson

2:a Lisa Linder

3:a Nicole Zackrisson

Pojkar Kumite

Grupp 1

1:a Rasmus Carlsson

2:a Edvin Sköld

3:a Johannes Hjärne

Grupp 2

1:a Ted Grankvist

2:a Pontus Andersson

3:a Lipo Lodin

Grupp 3

1:a Isaac Sjöblom

2:a Daniel Graham

3:a William Ericsson

 Grupp 4

1:a Carl Friestedt

2:a Arvid Flygar

Grupp 5

1:a William Haumann

2:a Jesper Hällqvist

3:a Johan Hägg

Grupp 6

1:a Markus Borg

2:a Kim Lundsten

Kata Flickor

Grupp 1

1:a Samantha Karim

2:a Tindra Green

3:a Amber Lindblom

Grupp 2

1:a Ki Pasanen

2:a Elin Lundevall

3:a Agnes Westrin

Grupp 3

1:a Tova Axelsson

2:a Lisa Linder

3:a Alexandra Eriksson

Kata Pojkar

Grupp 1

1:a David Krås

2:a Edvin Sköld

3:a Johannes Hjärne

 

Grupp 2

1:a Lipo Lodin

2:a Ted Grankvist

3:a Jonas RIchards

Grupp 3

1:a Nils Leonardsson.

2:a Carl Friestedt

3:a Daniel Graham

Grupp 4

1:a Simon Edvardsson

2:a Jesper Hällqvist

2:a Markus Borg

Dutch Open 2012 (Holland)

1  Kevin Wiklund win GOLD (heavyweight)

(SM) Svenska Mästerskapet 2011

Flickor 14-15 år -60kg

1. Rebecca Drage   (Wiklund Dojo)

2. Silver Sanna Haydon

3. Josefin Lindgren Knutsson

Pojkar 14-15 år -60kg

1. Marcus Borg

2. Simon Denito

3. Altin Januzi

Pojkar 14-15 år +60kg

1. Dennis Rundlöv    (Wiklund Dojo)

2. Jonas Rosin    (Wiklund Dojo)

3. Robin Karlsson     (Wiklund Dojo)

Flickor 16-17 år +60kg

1. Johanna Axelsson    (Wiklund Dojo)

2. Ylva Jacobsson

3. Lisa Fjeldvär

Pojkar 16-17 år -60kg

1. Viktor Svensson    (Wiklund Dojo)  Även pris för bästa fighting spirit i SM.

2. Simon Lansenheim

3. Marcus Eriksson

Pojkar 16-17 år +60kg

1. Daniel Karlsson    (Wiklund Dojo)

2. Björn Pålsson

3. Max Engberg

Dam -65

1. Adrianne Åsberg

2. Johanna Agnar

Herr -70

1. Nermin Mehemdagic

2. John Lifvenborg

3. Kalle Bjurling

Herr -80

1. Daniel Sveder

2. Amando Morino

3. Per Åke Minborg

Herr +80

1 Tomas Eriksson

2. Christoffer Bjuvenstrand

3. John Andersson

Copa Oyama Fuji Mae Cup Barcelona 2011

Robin Karlsson  2:a  (Silver)

Jonas Rosin  3:a  (Brons)

Johanna Axelsson 3:a (Brons)

 

Klubbmästerskap Wiklund Dojo 2011

Kata

Flickor 7år

1:a   Tindra Green

2:a  Alva Malsten

3:a  Saga Blomqvist

Flickor 8-10år

1;a   Amber Lindblom

2:a  Samantha Karin

3:a Tintin Jernberg

Flickor 11-12 år

1:a  Tova Axelsson

2:a  Agnes Westrin

3:a  Elin Lundevall

Kata Pojkar

Pojkar 7 -8år

1:a  David Krås

2:a  Johan Hilow

3:a  Lukas Lindkvist

Pojkar  9år

1:a  Pontus Andersson

2:a  Lipo Lodin

3:a  Joel Hilow

Pojkar 10-12 år

1:a  William Falkerhorn

2:a  Nils Leonardsson

3:a  Isaac Sjöblom

Kumite

Flickor 7 år

1:a  Sanna Tillde

2:a  Tindra Green

Flickor 8 år

1:a  Alva Malsten

2:a  Alicia Pålhammar

Flickor 9år

1:a  Tintin Jernberg

2:a  Anna Gustavsson

Flickor 10 år

1:a  Amber Lindblom

2:a  Samantha Karim

3:a  Ellinor Hjärne

Flickor 11år

1:a  Tova Axelsson

2:a  Elin Lundevall

3:a  Linn Green

Flickor 12år

1:a  Julia Holmbäck

2:a  Alexandra Eriksson

Pojkar

Pojkar 7år

1:a  Max Sjöberg

2:a  Lukas Lindkvist

3:a  Johannes Hjärne

Pojkar 8år

1:a  Jonas Richards

2:a Johan Holow

Pojkar 9år

1:a  Lipo Lodin

2:a  Pontus Andersson

3:a  Dan Suliman

Pojkar 10år

1:a  David Björk

2:a  Daniel Grahan

3:a  Isaac Sjöblom

Pojkar 11år

1:a  Nils Leonardsson

2:a  Arvid Flygar

3:a  William Falkerhorn

Waterpoort Cup Holland 2011

 

Dennis Rundlöf   1:a  (Guld)

Jonas Rosin  1:a   (Guld)

Elin Lundevall    1:a   (Guld)

 

Daniel Karlsson   2:a   (Silver)

Lipo Lodin     2:a   (Silver)

Emil Wallén   2:a    (Silver)

 

Tova Axelsson   3:a   (Brons)

Isaac Sjöblom  3:a   (Brons)

Lisa Rundlöf  3:a   (Brons)

Viktor Svensson  3:a   (Brons)

Tintin Jernberg  3:a   (Brons)

Nils Leonardsson   3:a   (Brons)

 

Samantha  Karim   4:a

Kim Lundsten   4:a

Agnes Westrin   4:a

Saga Stjerneklev   5:a

Amber Lindblom  5:a

Resultat Skokloster Open 2011

Kumite Flickor

13-15år

Lisa Rundlöf    3:a

Kata Flickor

 10-12 år 

Saga Stjerneklev  2:a

8-9år

Saga Blomkvist   1:a

Amber Linblom  2:a

Pojkar Kumite

10-12år

Isaac Sjöblom   2:a

Resultat Wiklund Dojo Spartan Cup 21 Aug 2011

Kata  Flickor

7-8år

Tindra Green   1:a

AlvaMalmsten  2:a

Elin Wallén     3:a

 9-10år

Samantha Karim   1:a

Amber Lindblom   2:a

Khateria Andersson   3:a

11-12år

Saga Stjerneklev  1:a

Alexandra Eriksson  2:a

Kata Pojkar

 7-8år

Pontus Andersson  1:a

David Krås   2:a

9-10år

Lipo Lodin   1:a

Isaac Sjöblom  2:a

Angelos Efstathiou  3:a

 

Kumite Flickor

7år

Tindra Green   1:a

Alva Malmsten  2:a

Sanna Tillde     3:a

8år

Alicia Pålhammar   1:a

Elin Wallén     2:a

9år

Amber Lindblom   1:a

Tintin Jernberg   2:a

Anna Gustavsson  3:a

10år

Khateria Andersson  1:a

Samantha Karim   2:a

11år

Saga Stjerneklev   1:a

Alexandra Eriksson    2:a

 

Kumite Pojkar

7år

Rasmus Carlsson   1:a

Martin Friedrich   2:a

Liam Andersson  3:a

9år

Lipo Lodin   1:a

Angelos Efstathiou   2:a

 

Resultat Beker der Kempen Kyokushin Tournament 14 maj 2011.

  1. Robin Karlsson 1:a Plats   (Guld)
  2. Emil Södergren 1:a Plats  (Guld)
  3. Lukas Holst  1:a Plats   (Guld)
  4. Rebecca Drage  1:a Plats  ( Guld)
  5. Dennis Rundlöf  2:a  Plats  (Silver)
  6. Jonas Rosin   3:e Plats   (Brons)
  7. Johanna Axelsson fick pris för bästa spirit som fightades i seniorklassen endast 16 år gammal! (Dam)
  8. Lisa Rundlöf placerade sig på en 4:e Plats.

Grattis till alla fighters !

Resultat Dragon Cup Göteborg April 2011.

  1. Tindra 1:a Plats
  2. Tintin 1:a Plats
  3. Agnes 1:a Plats
  4. Nils 1:a Plats
  5. Linn 2:a Plats
  6. Arvid 2:a Plats
  7. Tova 3:a Plats

EM- Ungern April 2011

  1. Rebecca Drage vann guld och fick även pris för bästa fighter i sin åldersklass.
  2. Daniel Karlsson tog silver.
  3. Kevin Wiklund fick det prestigefyllda priset för bästa teknik i hela turneringen.
  4. Johanna Axelsson, blev det förlust i den första omgången i klassen -65 kilo. Hon föll efter två förlängningar och sedan efter att ha fått två domarröster av tre emot sig.

10805810_10204370560258431_2847520943209218173_n