Bucharest Challenge Cup 2016 Rumänien

20161015_194528

Ett stort grattis till Lipo, Amber, Samantha, Agnes till sina framgångar i Bucharest Challenge Cup i Rumänien!

Lipo Lodin,  14/15år + 65 kg   1:a plats (Guld)

Amber Lindblom 14/15år -60kg   1:a plats  (Guld)

Agnes Westrin, 16/17år +55 kg   2:a plats  (Silver)

Samantha Karim, 14/15år -55 kg   2:a plats  (Silver)

II. All Kyokushin Karate World Tournament Szentes Hungary 2016

20160625_222031

Sweden Kyokushin Union´s landslagstrupp hade stora framgångar i tävlingen II. All Kyokushin Karate World Tournament Szentes Ungern 2016.

Jonas Rosin U25 -80kg 1:a (Guld)     (Gefle Kyokushin)
Lipo Lodin 13-14år +65kg 1:a (Guld)     (Gefle Kyokushin)
Elvira Ballay 13-14år -60kg 1:a (Guld)    (Stora Höga Kyokushin)
Daniel Karlsson U25 -80kg 2:a (Silver) + pris för Best Warrior!      (Gefle Kyokushin)

 

1st KWU European Championship Belgrad / Serbien 2016

13428376_10208333673813793_2738948219663160380_n

Ett STORT Grattis till Senpai Jonas Rosin (Gefle Kyokushin / SKU) som placerade sig på en 2:a plats i

1st KWU European Championship 11- 12 juni 2016 i Belgrad Serbien Osu!

IX EUROPEAN TOURNAMENT IN KYOKUSHIN KARATE MOSCOW May 2016

20160521_180926

Stora svenska framgångar vid Europamästerskapet i Kyokushin Karate i Moskva 20-22 maj 2016 för seniorer.

Den svenska tillresta delegationen om 9 personer bestod av förutom Sweden Kyokushin Unions landslagstrupp om 4 st tävlande, även coacher, domare samt övriga assisterande.

Av våra 4st tävlande lyckades 2 st erövra silver platserna i sina respektive klasser. Totalt innehöll detta påkostade mästerskap 215 tävlande från 23 olika länder.

Sweden Kyokushin Unions tävlande var i

Kumite: Jonas Rosin +18  -80, Daniel Karlsson +18  -80   (Gefle Kyokushin)

Kata:  Sanna Haydon, (Landvetter Kyokushin Karate)  Alice Hydelius  (Stora Höga Kyokushin)

Tävlanden från Sweden Kyokushin Union håller idag en mycket hög internationell klass vilket också visade sig genom att Sverige tog hem 2 silver.

Ett stort grattis till alla fighters men även till alla de som arbetar i och runt landslagstruppen.

Medaljörer:

Kumite: Jonas Rosin 2:a (Silver) +18 Men -80kg    (Gefle Kyokushin)

Kata:  Sanna Haydon  +18 Women    (Landvetter Kyokushin Karate)

Beker Der Kempen i Belgien 2016

20160507_184545

Framgångarna fortsätter för Gefle Kyokushin, och gav i helgen två guld & två silver.

Gefle Kyokushin tävlade i helgen i tävlingen Beker Der Kempen i Beerse Belgien som är en klassisk tävling inom Kyokushin och som brukar locka de bästa.

Klubben hade fyra junior fighters på plats: Lipo Lodin 14/15år +70kg , Nils Leonardsson 14/15 år +75kg , Agnes Westrin 14/15år +55kg och Samantha Karim 14/15 år -50kg.

Det var 340 tävlande från 8 olika länder och 47 olika dojos som deltog i tävlingen.

Gefle Kyokushin hade stora framgångar även denna gång.

Agnes Westrin 14/15år +55kg och Samantha Karim 14/15 år bärgade hem ett varsitt guld.

Lipo Lodin 14/15år +70kg , Nils Leonardsson 14/15 år +75kg bärgade hem varsitt silver.

 

Belgium Shinkyokushin Championship U24 Averbode i Belgien!

Lipo Lodin.Samantha Karim.Agnes Westrin

Gefle Kyokushin hade 3 junior fighters på plats. Lipo Lodin , Agnes Westrin , Samantha Karim.

Det var 280 tävlande från olika länder som deltog i tävlingen.

Lipo Lodin 12/13år +60kg & Agnes Westrin 14/15år +55kg placerade sig på 1:a plats (Guld)

Samantha Karim 14/15år -50kg gick 6 tuffa matcher med nådde inte ända fram till pallen denna gång.

Diamond Cup 2016 Belgien

12729259_10207370096244956_2816931566820815961_n

Kumite

Jonas Rosin 2:a  (silver)  -80kg  + pris för bästa spirit.

Rebecca Drage 2:a (silver)  -65kg

Dennis Rundlöf förlorade efter förlängning.

Stora Höga Open 2016

20160130_181854

Guld till

Samantha Karim

Lipo Lodin

Emil Wallén

Carl Tunhult

Alvin Bergenstråle

Irma Andersson

Vidar Lagerberg

Oscar Söderström

 

Silver till

Amber Lindblom

Ali Ahmasi

Maijd Aldanke

Emilia Larsson

 

Brons till

Agnes Westrin

Karim Aldanke

Kevin Larsson

Filiph Larsson

Gabriel Norman

Lucas Lopez / Edström

Schweinfurt Tyskland 2015

12186624_1627244294197117_3345514923018968661_o

Schweinfurt, Tyskland 2015.
4 th World Cup Kyokushin Full Contact Karate Championship &
1 th World Kata Championship.

Sweden Kyokushin Union:s landslag nådde stora framgångar under helgens tävlingar.

Kumite:
Jonas Rosin, Guld
Daniel Karlsson, Silver
Daria Sleptsova, Fjärdeplats
Rebecca Drage, Kvartsfinal

Kata:
Sanna Haydon, Åttondelsfinal

Ett stort grattis till alla fighters men även till alla de som arbetat i och runt landslagstruppen, coacher, samordnare och domare.

Waterpoort Cup Sneek Holland 2015

holland2015

Nils Leonardsson  1:a  (Guld)

Amber Lindblom   1:a  (Guld)

Agnes Westrin   1:a   (Guld)

Lipo Lodin   2:a  (Silver)

Samantha Karim   2:a  (Silver)

Dennis Rundlöf, Carl Tunhult, Alvin Bergenstråle, Valter Rystedt gjorde bra matcher men räckte inte ända fram.

KWU World Cup Championship Khabarovsk Ryssland

12106731_980430822021649_3437151983375586946_n

Senpai Jonas Rosin placerade sig på en 3: e plats i KWU World Cup Championship  -80 kg i Khabarovsk , Ryssland.

Vi på Gefle Kyokushin är mycket stolta över Senpai Jonas prestation. Grattis Senpai Jonas. Osu!

EUROPEAN CHAMPIONSHIP KYOKUSHIN KARATE MOSCOW 2015

EUROPEAN CHAMPIONSHIP KYOKUSHIN KARATE MOSCOW May 2015

Ett stort grattis till SKU landslagstrupp för framgångarna  i EM i Moskva / Ryssland

DSC_0667

Kumite

Amber Lindblom   1:a  ( Guld)  Girls 12-13  +50kg

Kevin Wiklund   2:a  (Silver)  +18 Men +90kg

Daniel Karlssson   2:a  (Silver)  +18 Men -80kg

Agnes Westrin  2:a   (silver)  14-15 +55kg

Lipo Lodin  2:a  (Silver)  12-13 +55kg

Egon Axelsson 3:a  (Brons)  +40 +75kg

Emil Wallén   3:a  (Brons)  12-13  -50kg

Team Sweden fick 3:e pris för sina 7 medaljer

EUROPEAN CHAMPIONSHIP KYOKUSHIN KARATE MOSCOW 2015

Sweden Kyokushin Union national team lineup for the European Championships

in Moscow, 1-3 May 2015

team sweden

IFK U21 World Tournament i Thessaloniki Grekland 2015

IFK U21 World Tournament i Thessaloniki Grekland 2015

Stort grattis till Senpai Jonas 1:a (guld) i viktklassen 18-20 Men -80kg

Agnes Westrin 2:a (silver)  14-15 +55kg   /    Tova Axelsson 3:a (brons)  14-15 -55kg
11080871_10205216554967770_7016538671634754518_n

Stora Höga Open Tournament 2015

20150118_152426

Lipo Lodin   1:a  Gold    ,Emil Wallén   1:a  Gold    ,Agnes Westrin   1:a  Gold

Tova Axelsson   2:a  Silver   ,Amber Lindblom   2:a    ,Samantha Karim   2:a  Silver

Sebastian Råstock   2:a Silver   ,Alvin Bergenstråle   2:a Silver   ,Elmer Larsson   2:a Silver

Vidar Lagerberg 3:a Brons   ,Elliot Lagerberg  3:a Brons

Oscar Söderström  4:e Plats  ,Kenny Nguyen  4:e Plats  ,Walter Rystedt  4:e Plats

Waterpoort Cup Tournament 2014 “Sneek” Holland

Waterpoort Cup Tournament 2014

Holland 2014 pokalerFrån vänster:  Amber – Tova – Emil – Jonas – Rebecca – Samantha – Lipo – Agnes

Jonas Rosin  1:a  Gold    Category -80

Rebecca Drage  1:a  Gold    Category -65

Lipo Lodin  1:a  Gold

Amber Lindblom  1:a  Gold

Tova Axelsson  1:a  Gold

Agnes Westrin  2:a  Silver

Samantha Karim  3:a  Brons

Emil  Wallén blev skadad under match och kunde inte fullfölja.